Günümüzde popülerliği artan 4K yayınlar ve 3D yayınlar hakkında merak ettiklerimiz var bu yayınların içeriğiyle ilgili bilmediklerimiz var. Bu yazımızda bunlarla ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.  

Lcd tv’lerle başlayan yüksek çözünürlük yani üstün görüntü kalitesi hd dediğimiz standart çözünürlük(640×480) genelde ilkçıkan plazmalarda ve lcd’ lerde çok daha fazla yaygın olarak görülür. Daha sonra bu çözünürlük yeni lcd ve led tv’lerle daha da geliştirilerek önce( 1280×720)ki bu 720piksel yani şu anda ülkemizdeki kanallarımızın birçoğunun yayın yaptığı çözünürlüktür. Bu fullhd’lerle beraber en son (1920×1080) 1080p ulaşmıştır. 1080p den kasıt dikey piksellerdir. İşte  bu 4k da farklıdır. 4k da yatay piksellerdir söz konusu olan buda yaklaşık hd nin 4 katı yüksek çözünürlük demektirki. Burada bahsedilen 16:9 formatlı bir yayında (3840×2160)oranlı bir çözünürlük demektir.

Bu yazıdan anlayacağımız gibi eskiden ekran cm’si ufaldıkça netleşen ve daha güzel bir görüntü almayı olayı 4k‘ yla beraber tam tersi ekran büyüdükçe daha keskin daha net görüntü almayı sağlıyor. Bununla beraber eskiden uzaktan tv izleme olayıda bu yeni teknolojiyle beraber daha yakından tv izleyerek daha detaylı görüntü izlemeyi. Beraberinde getirerek eskiden bildiğimiz doğruları tamamen terse çeviriyor.

Bunula beraber şu an ülkemizde yanlız trt’ nin 4k yayın yaptığını ve bu yayını resmedecek tv’ lerin fiyatlarını düşünerek en azından şimdilik bu cihazlardan uzak durmak özellikle kesemize uygun olacakdır.

Buna rağmen son verilere göre tv alanların %80i UHD4k’lı tv’leri tercih ediyorlar. O zaman bizde sizlere bu tv’ leri alırken nelere dikkat edilmeli onlarla ilgili ipuçları verelim. Alacağınız herhangi bir UHD tv halihazırdaki yayınları göstermede bir sorun çıkarmayacaktır.  Ama sonra saniyede 50p resim sayısını işleyen tv’ ler kesinlikle sorun çıkaracaktır. Bu yüzden UHD tv alırken en çok 60p olmasına özen gösterelim.

Örnek olarak şu anda TRT4K 50p yayın yapmaktadır eğer tv’niz 30p’ye kadar destek veriyorsa bu yayınları izleyemezsiniz. İlerleyen zamanlarda bu tarz yayın yapacak kanalların 60p olarak yayın yapacağını düşünürsek bu gerçekten çok önemlidir. Bir diğer husus aldığınız ürünün kutusunda muhakkak UHD logosu olmalı, ayrıyetten şayet cihaz açıklamasında 2880×2160 hıgh defınıtıon yazıyorsa bu cihaz kesinlikle 4k değil,3k’dır. Çözünürlük 3840×2160 yazmalıdır.

Üç boyutlu yayınlar ise stereoskopik görme yani insanda iki göz olması ve iki gözle alınan görüntülerin birbirinden biraz farklı olması ilkesine dayanır. Bu iki görüntü beyinde bir derinlik etkisi yaratır. Üç boyutlu bir görüntü meydana getirmek için birbirinden belli uzaklıklara yerleştirilimiş en az iki kamera gerekir.  İki ayrı çerçeve oluşturulur ve iki çerçeve arasındaki farklar ekrana yansıtılır. Fakat bunu izleyene yansıtmak maalesef şu ana kadar standart şekilde olmamıştır.

Bunun için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. İlk akla gelen en kolay yöntem sağ ve sol gözlere görüntünün ayrı ayrı verildiği iki görüntü elemanı kullanan yöntemdir. Fakat bu tv yayınları için kullanılamamaktadır. Bu sistem bilgisayar oyunlarında veya simülatörlerde kullanılmaktadır.

Tv’lerde ise 3b için dört farklı yöntem kullanılmaktadır;

1.Sağ ve sol resimlerin farklı renklerde verilmesi,

2.Sağ ve sol resimlerin farklı polarizasyonda verilmesi,

3.Sağ ve sol resimlerin ard arda verilmesi,

4.Özel mikro mercek sistemleri ile aynı ekrandaki farklı bölgelerin sağ ve sol göze ulaştırılması,

Gözlük neden gerekli;

Gözlere birbirinin zıt renginde olan iki gözlük takılır. En çok kullanılan zıt renkler kırmızı- turkuaz, kırmızı-yeşil, kırmızı-mavi, erguvan-yeşil renkler ve bunların değişik tonlarıdır.

Polarizasyonlu Gözlük;

Sağ ve sol gözlere biri yatay diğeri düşey polarizasyonlu süzgeçlerden yapılan camları olan gözlük kullanılır. Sağ göz yatay sol göz ise düşey polarizasyonlu ışıkları görür. Sağ ve sol görüntüler iki ayrı projeksiyonla aynı perdeye üst üste gelecek şekilde yansıtılır. Böylece sağ göz yatay sol göz ise düşey görüntüleri görerek 3b görüntü elde edilir.

2D Artı derinlik; Bu yöntemle birden fazla kamera ile elde edilen 3b görüntüler işlenerek normal iki boyutlu bir görüntü ile üçüncü boyutu sağlayan ek bilgiler ayrıştırılır. Bu iki işaret ayrı ayrı kodlanıp iletilir. Bu yöntem normal tv’ lerle uyumlu olup normal alıcılar iki boyutlu görüntüyü algılarken 3b alıcılar ek bilgiyide alıp 3boyutlu görüntüyü elde eder.

Bahçelievler tv tamircisi, mimaroba tv tamircisi,büyükçekmece tv tamircisi,beylikdüzü tv tamircisi,esenyurt tv tamircisi,yakuplu tv tamircisi,ataköy tv tamircisi,vestel tv tamir,samsung tv tamir,lg tv tamir,beko tv tamir,axen tv tamir,sunny tv tamir,toshiba tv tamir,sony tv tamir, phılıps tv tamir, grundıg tv tamir, bakırköy tv tamircisi,

 

To top